11 Mart 2014

Türkiye'nin İlk Üreyen Kuş Atlası Çalışması Başlıyor.
Gözlemlerinle Türkiye'nin İlk Kuş Atlası'na Katıl!

Ülkemizde kuş gözlemciliği son yıllarda inanılmaz bir ivme ile gelişmeye devam ediyor. Son yıllarda gözlemciler neredeyse tüm illerden gözlem kayıtları giriyor ve çok ileri aşamada kuş tanım problemleri tartışılabiliyor. Buna rağmen madalyonun diğer yüzüne bakınca, kaya kartalı, kara ağaçkakan, çil keklik ve yalıçapkını gibi tanınan ve yaygın türlerin yayılışları bile henüz bilinmiyor. Bu eksikliği kapatmak için ilk kez Türkiye'nin Üreyen Kuş Atlası'nı planlıyoruz.

Bu proje kapsamında 2014-2018 arasında üreme döneminde yapılan gözlemler, internet üzerinden derlenecek. Türkiye'nin her yanında, yaygın kuş seslerini tanıyan ve harita okumasını bilen herkes çalışmaya katılabilecek. Proje sayesinde kendi bölgenizde daha önce hiç gitmediğiniz alanlara gidecek, varlığını farketmediğiniz birçok türün ürediğini ortaya çıkaracaksınız. Bu çalışma 2. kez yapılan Avrupa Kuş Atlası Projesi'yle eş zamanlı ve eş güdümlü olarak planlanıyor.

Türkiye Kuş Atlası projesinin açılışı 19 Mart Çarşamba günü İKGT toplantısında gerçekleşecek. 
Ardından 22-23 Mart Cumartesi ve Pazar günü, Çatalca bölgesinde, saat 09:00-16:00 arasında EBBC (Avrupa Kuş Atlası Komitesi) üyelerinin de katılacağı birebir atlas arazi çalışması yapılacak. Buna İstanbul dışından gelen davetliler de var. Bu arazi çalışmalarına katılanlar sonunda EBBC Yönetim Kurulu imzalı bir sertifika alacak. Bu sertifika sahipleri 2014-2018 arasında yapılacak atlas çalışmasında uzman olarak görev alabilecek.

Arazi çalışmasının duyurusu 13 Mart Perşembe günü İKGT üyelerine ve tüm Türkiye'deki kuş gözlemcilerine yapılacak. Cumartesi veya Pazar günkü arazi çalışmasına rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Kerem Ali Boyla
Türkiye Üreyen Kuşlar Atlası Koordinatörü
EBBC (European Bird Census Council - Avrupa Kuş Sayım Konseyi) Türkiye Temsilcisi
http://www.ebcc.info/